Merry Slow Christmas

Merry Slow Christmas

 

Święta tuż tuż, o czym przypominają nam sklepowe ekspozycje, zmieniające się w małe zimowe krainy z mnóstwem światełek. W tym okresie łatwo wpaść w zakupowy szał i pogoń za promocjami. Już od listopada zastanawiamy się jak tym razem ozdobić choinkę, co pod nią włożyć i jakie buty będą pasować do nowej sukienki na wigilijną kolację. Według statystyk wydajemy co roku coraz więcej pieniędzy na prezenty.

 

 

W całej tej przedświątecznej bieganinie jesteśmy zestresowani i poirytowani długimi kolejkami. Zastanawiamy się jakie prezenty kupić najbliższym, nie myśląc o ich wartości sentymentalnej lecz materialnej. Zapominamy o rodzinnym cieple i tradycjach poddając się komercji i przekoloryzowanym reklamom.

 

Jednak nie o to w tym wszystkim chodzi, prawda? :) Poniżej znajdziecie 4 sposoby na przeżycie świąt w trybie slow:

1. Planowanie

 

            Poświęć jeden wieczór na spokojne zaplanowanie swoich wydatków. Pomyśl o osobach, które chcesz obdarować prezentami – zastanów się dlaczego właśnie oni i co może ich naprawdę uszczęśliwić. Czy na pewno będzie to kolejny złoty łańcuszek, czy może album ze zdjęciami ze wspólnej podróży i ulubione ciasteczka upieczone przez Ciebie?

 

            Zaplanuj też zakupy spożywcze, które najtaniej kupisz hurtowo. Pomyśl, co chcesz przyszykować na tegoroczne święta i co będzie Ci do tego potrzebne. Zakupy z wyprzedzeniem zaoszczędzą niepotrzebnego stresu na kilka dni przed świętami, kiedy kolejki w supermarketach biją rekordy długości.

 

 

2. Atmosfera

 

            Zadbaj o świąteczny klimat nawet parę tygodni przed świętami. Zapal świece, pij owocowe herbaty z kubka w renifery, słuchaj klasycznego jazzu, zmień w domu dekoracje. Zadbaj o drobiazgi, nawet takie jak zamiana tradycyjnego mydła na takie, o świątecznym kształcie czy zapachu (klik) – niech wszystko nastraja Ciebie i domowników. Wszystkie małe, pozytywne rzeczy składają się na dobry nastrój i poczucie rodzinnego ciepła.

 

 

3. Rodzina

 

            Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym najbardziej czuje się rodzinną atmosferę. Postaraj się, żeby nie ograniczyła się ona jedynie stricte do świąt, ale trwała jak najdłużej (a najlepiej cały rok :) ). Ubierzcie wspólnie choinkę, zrób z dziećmi dekoracje z papieru, upieczcie wspólnie ciasto. Dbajcie o każdą wspólną chwilę.

 

 

4. Dystans

 

           Spaliłaś pierniczki, dziecko wylało kompot z suszu, a kot zbił bombki skacząc na choinkę? Obróć to w żart, weź głęboki oddech i pamiętaj, że za rok będziecie się z tego śmiać. Nie pozwólmy żeby nerwowa atmosfera wdarła się do naszego domowego zacisza. Święta to czas miłości i dobra, i na każdym kroku należy o tym pamiętać.

 

 

 

Niech tegoroczne święta będą chwilą zapomnienia od codzienności i czasem przeznaczonym na rozmowy z najbliższymi, wspomnienia i przemyślenia. Ponieśmy się świątecznemu klimatowi :)


Tekst i fot. Dominika Starak